Jdi na obsah Jdi na menu
 


Harry Potter-knihy (stručný děj)

21. 1. 2007

Harry Potter a Kámen mudrců

První knížka o brýlatém hrdinovi, ovládajícím kouzla, většinu z nás doslova ohromila. Celý svět začal bláznit, vyráběly se předměty s tématikou Harryho Pottera.... - vypukla nemoc, nazývající se potterománie. A Joanne Kathleen Rowlingová, do té doby chudá, rozvedená matka, začala bohatnout.

Harry, osiřelý chlapec, vyrůstající se svými nepříjemnými příbuznými, zažije největší šok svého života, když mu obr Hagrid oznámí, že je čaroděj. I přes odpor strýce Vernona, tety Petunie a bratránka Duddleyho, začíná studovat čáry a kouzla v nejlepší kouzelnické škole těch dob - Bradavicích. Získává dva nejlepší přátele na život a na smrt - Rona Weasleyho a Hermionu Grangerovou. Spolu s nimi se pak učí základy kouzel. Ti společně zjistí, že ve škole je ukryt Kámen mudrců, díky němuž se člověk stává nesmrtelným. Na konci knihy se utká s Voldemortem (nejhorším černokněžníkem všech dob, jenž zabil jeho rodiče a kterého Harry oslabil, když se pokoušel zabít i jeho), jehož duši má v sobě profesor Quirell, pomatený učitel obrany proti černé magii. Voldemort však Quirella nechá zemřít a sám se opět ztratí, bezmocný... Harry tedy úspěšně dokončuje první ročník Bradavické školy čar a kouzel.

Harry Potter a Tajemná komnata

Na začátku druhé knihy Harryho navštvíví domácí skřítek Dobby a varuje ho, že se nesmí vrátit do Bradavic. Strýc Vernon ho tam stejně nechce pustit a zamyká ho. Harryho vysvobodí Ron se svými bratry, dvojčaty Fredem a Georgem (odletí v létajícím autě pana Weasleyho). V Doupěti, domě Weasleyových Harry prožije šťastný zbytek letních prázdnin. Ale na nádraží, kde musí projít mezi přepážkou 9 a 10, se vyskytne problém. Když už venku zůstane jen Harry a Ron, přepážka se uzavře a spěšný vlak do Bradavic jim ujede. Proto ukradnou létající auto a vydají se do Bradavic na vlastní pěst. Při příjezdu ovšem narazí do vrby mlátičky, která auto téměř zničí a to samo odjíždí do Zapovězeného lesa. Jen díky svému štěstí nejsou vyloučeni. Harry slyší hlas, který vyhrožuje zabitím. Nikdo jiný ho však neslyší. Jednou večer se na zdi objeví krví psaný nápis: Tajemná komnata jeznovu otevřena, nepřátelé dědice- pozor! A pod ním je zkamenělá paní Norrisová, školníkova kočka. Ovšem to je pouze první oběť. Harry při schůzce soubojnického klubu zjistí, že má hadí jazyk (umí mluvit s hady) a touhle vlastností byl proslulý právě lord Voldemort. Od té doby si většina studentů i učitelů myslí, že Harry je zmijozelským dědicem. Ten najde starý deník, jehož prostřednictvím naváže spojení s Tomem Raddlem. Raddle mu ukáže, že našel toho, kdo hrozného netvora vypustil před padesáti lety. Byl to Hagrid. Harry, společně s Ronem a Hermionou, objasní, že šlo o omyl a Raddle ukázal na nesprávného. Ovšem netvor stále útočí a mezi dalšími obětmi je i Hermiona. V její zkamenělé ruce najdou papírek, kde se píše o baziliškovi, obrovském hadovi, který se narodí ze slepičího vejce, vysezeného ropuchou a který pohledem zabíjí. K tomu je Hermioninou rukou připsáno - potrubí. Netvor unese jednu studentku do Tajemné komnaty - Ginny Weasleovou, Ronovu mladší sestru. Harry s Ronem najdou vchod do komnaty a tam opravdu Ginny je, Harry se ovšem musí utkat s baziliškem, kterému dává pokyny Tom Raddle. Nakonec se ukáže, že Tom Rojvol Raddle je lord Voldemort. Harry přemůže baziliška a zničením deníku se zbaví i Raddla. Tím Harry opět oddálí Voldemortův návrat. Ale na jak dlouho?

Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Na začátku třetího dílu Harry po nešťastném incidentu (nafouknul sestru strýce Vernona) uteče od Dursleyových. Ve ztemnělé Magnolinové ulici zahlédne obrovitého a strašidelného černého psa. Vytáhne hůlku a nedopatřením si přivolá nachový třípatrový Zachraný autobus. Ten ho odveze do Děravého kotle, kouzelnické hospody, která zároveň slouží jako vchod na Přčnou ulici. Harry se z novin dozvídá o uprchlém vrahu Siriusi Blackovi, jenž zabil třináct lidí a nyní po dvanácti letech utekl z kouzelnického vězení, Azkabanu. Když Harry nastoupuje s Hermionou, Weasleyovými a dalšími studenty do Bradavického expresu, vezme si pan Weasley Harryho stranou a oznámí mu, že Black jde po něm. Ve vlaku si přisednou do kupé ke spícímu profesorovi obrany proti černé magii, Remusi Lupinovi. Náhle vlak zastaví a přistoupí mozkomor, Azkabanský strážný. Je to stvoření, které z lidí vysává všechno štěstí a nutí je znovu prožít nejhorší okamžiky svého života. Profesor Lupin proti němu vyšle kouzlo a zažene ho, Harry ovšem omdlí. Po příjezdu do Bradavic se Harry náhodným vyslechnutím učitelské rozmluvy dozví, že Sirius Black byl nejlepším přítelem jeho otce a také je Harryho kmotrem, ale Potterovy zradil a řekl jejich tajemství (kde bydlí) Voldemortovi. Taky prý zabil jejich dalšího přítele Petera Petigrewa. Na konci knihy unese Rona černý pes, tentýž, kterého Harry viděl v Magnolinové ulici. Zjistí se, že tento pes je Sirius Black (je zvěromág - dokáže se přeměnit ve zvíře). Všechno se vysvětlí - těch třináct lidí zabil Peter a Petigrew a on taky zradil Harryho rodiče. Nakonec předstíral svou smrt a vina tudíž dopadla na Siriuse. Ukáže se, že Petigrew je taky zvěromág a mění se v krysu. Lépe řečeno, v Ronovu krysu Prašivku. Sirius chce Petifrewa zabít, ale Harry rozhodne, aby ho předali mozkomorům. Petigrew však cestou na hrad uteče a tím pádem zatknou Siriuse. Harry, Hermiona a Ron mu pomůžou utéct. Sirius zůstává s Harrym ve styku (píší si dopisy) a Harry je šťastný, že nalezl dospělou osobu, která mu dokáže nahradit otce.

Harry Potter a Ohnivý pohár

Čtvrtý díl začíná mistrovstvím světa ve famfrpálu. Harry na něj jede společně s Weasleovýma a s Hermionou, potká tam však spoustu svých dalších přátel z Bradavic. tkání je skvělé, ale najednou se začnou ozývat rány a po kempu (kde nocují) se pohybují zamaskovaní lidé -Smrtijedi, Voldemortovi přívrženci). Ve vzduchu nad sebou drží mudly. Pan Weasley a Percy (třetí nejstarší syn Weasleyových), kteří pracují na ministerstvu kouzel pomáhají mudly zachránit. Harry, Ron a Hermiona se schovají v lese. Náhle uslyší výkřik: Mordsmorde a na obloze se objeví zvláštní znamení lebky, které z úst vylézá had. Znamení zla...Voldemortovo znamení. Nato se všichni Smrtijedi rozprchnou a na místě, odkud bylo znamení vykouzleno se najde domácí skřítka pana Skrka (šéf odboru pro mezinárodní kouzelnickou komunikaci na ministerstvu kouzel, Percyho veddoucí), Winky a tu oan Skrk vyhodí. V Bradavicích se studenti dozví, že se letos bude konat urnaj tří kouzelnických škol, Bradavic, Krásnohůlek a Kruvalu. Přijedou hosti z francouzských Krásnohůlek a z bulharského Kruvalu. Každý, kdo se chce turnaje zúčastnit, musí dosáhnout hranice plnoletosti (17 let) a musí vhodit své jméno do Ohnivého poháru. Ten, jako nestranný soudce vybere z každé školy jednoho uchazeče a ti mezi sebou pak soutěží ve třech úkolech. Neznámou příčinnou se do Poháru dostane i Harryho jméno a ten je vybrán, jako čtvrtý soutěžící. Ron, který Harrymu nevěří, že své jméno do Poháru nehodil, s ním nemluví. První úkol je, dostat se za záda dračici a sebrat jí zlaté vejce. Zvládne to s použitím svého Kulového blesku (závodní koště, které dostal od Siriuse). Zadání druhého úkolu je skryto ve zlatém vejci. Harry ho s pomocí svého soupeře Cedrika Diggoryho vyluští a zjistí, že mu bude ukradeno něco, co má nejradši a bude to muset achránit ze dna hlubokého Bradavického jezera. Domácí skřítek Dobby, který nyní pracuje v Bradavicích, mu dá žaberník, slizká věc, jež po spolknutí umožní dýchat pod vodou. To ale Harry ještě netuší, že jezerní lidé mu ukradnou Rona. Nicméně i tohle zvládne a dozví se, že třetí úkol je projít velkým bludištěm, ve kterém budou samozřejmě překážky a různí netvoři. Uprostřed bude pohár. Ten, kdo se k němu dostane první, vyhraje 1000 galeonů. Harry se k němu dostane nastejno s Cedrikem a dohodnou se, že pohár zvednou současně. Netuší ale, že je to past a pohár je přenese míle daleko, přímo k Voldemortovi. Ten Cedrika okamžitě zabije, Harryho si však ponechá. Z jeho krve a dalších přísad udělá lektvar, díky němuž znovu povstane. Silnější a děsivější, než kdy dřív.

Harry Potter a Fénixův řád

Na začátku letních prázdnin Harry zažije šok, když ho v mudlovské ulici přepadnou mozkomoři, Azkabanští strážní. Málem je vyloučen z Bradavic, ale disciplinární zřízení dobře dopadne. Zjišťuje, že byla Brumbálem založena společnost, bojující proti zlu, Fénixův řád. Polovinu prázdnin přebývá na základně Řádu, společně se Siriusem, Hermionou, Weleyovými, Tonksovou...Občas se tam zastaví někdo další, například Snape a někdy dokonce i Brumbál. Ten si ho však, jak Harrymu připadá, vůbec nevšímá. V Bradavicích je nová učitelka orany proti černé magii, Dolores Jane Umbridgeová, která podporuje Ministerstvo kouzel. Harry v kouzelnickém společenství upadá v nemilost, neboť mu nikdo nevěří, že se Voldemort opravdu vrátil. Harry zakládá tajné kroužky obrany proti černé magii, Brumbálovu armádu. Také se poprvé zamiluje a to do Cho Changové. Umbridgeová nakonecvyštve z Bradavic Brumbála a stává se ředitelkou. Harry má težký živý sen, že jedovatý had napadl pana Weasleyho a je to pravda. Díky němu je pan Weasley zachráněn. Ale když má Harry další podobný sen o tom, že Voldemort mučí Siriuse, zazmatkuje a spolu s Ronem, Hermionou, Ginny, Nevillem a Lenkou Láskorádovou utečou za ním, na Ministerstvo kouzel. Tam zjišťují, že to byla léčka a napadnou je Smrtijedi, v čele s Luciusem Malfoyem. Členové Fénixova řádu se jim vydávají na pomoc, samozřejmě včetně Siriuse. Pro něj je to však osudné, je zabit svou sestřenicí, Belatrix Lestangeovou. Harry se od Brumbála dozví, že buď musí zabít Voldemorta, nebo Voldemort zabije jeho, podle dávné věštby. Knížka končí plna zoufalství.

Harry Potter a Princ dvojí krve

Na začátku knížky je nám představen mudlovský ministeský předseda a systém, jenž funguje už dlouho. Popletal, ministr kouzel, je s ním ve spojení a oznamuje mu všechny špatné věci. Voldemort hromadně zabíjí mudly i kouzelníky. Popletal je sesazen z funkce a novým ministrem se stává Rufus Brousek. Hned v druhé kapitole poznáme zrádce - Severuse Snapea. Ten vše o Fénixově řádu i jeho plánech vyzradil Voldemortovi. Brumbál o tom ovšem neví. Snape konečně dostává své vytoužené místo učitele obrany proti černé magii, zatímco lektvary učí Horacio Křiklan. Harrymu se omylem dostává do ruky stará učebnice lektvarů, podepsaná Princem dvojí krve, který si do ní připisoval poznámky, podle kterých vše vycházelo. Harry se náhle v lektvarech stává nejlepším studentem ve třídě! Rozchází se s Cho. Mezi Ronem a Hermionou to naopak začíná jiskřit. Harry podniká s Brumbálem výpravy do Voldemortovy minulosti, pomocí myšlenek. Snaží se tak zjistit, jak ho nejlépe zabít. Zjišťují, že Voldemort svou duši rozpoltil na sedm částí, viteálů. Ty se snaží najít. Při pokusu o nalezení jednoho obvzlášť dobře ukrytého je ale Brumbál velmi zeslaben. Při návratu do Badavic ale zjišťují, že hrad byl napaden Smrtijedy. Na astronomické věži se střetnou s Malfoyem, který se pokusí Brumbála zabít. Brumbál ho však téměř přesvědčí, aby se vrátil na stranu zla, když na věž vtrhne Snape, tvář zohyzdněnou nenávistí. Stačí dvě slůvka a Brumbál je mrtev... Harry se pokusí Snapa zastavit a mimochodem se dozvídá, že Princ dvojí krve byl právě Snape. Ten prchne. Knížka má zoufalý a rychle utnutý konec.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

harry

(kuba, 11. 11. 2008 17:22)

hrube teb 6 dil

knizky

(jana v, 7. 5. 2008 23:57)

prosim vas potrebovala bych vedet vsechny dili herryho pottra jak jdou za sebou abych sije mohla dokoupit a konecne docist dekuju

kritika

(strelenka, 5. 2. 2008 8:15)

řekla bych že ten první díl by mohl být delší např. by tam mohli být harryho rodiče,příčná ulice atd.-je přece jenom první tak aby se to lépe chápalo

kritika

(Karel, 25. 4. 2007 8:55)

Nadpis stránky nelže, je to stručný a výstižný děj. Vytknul bych pouze časté překlepy a dějové nepřesnosti (např. Harry se s Cho rozešel už v 5. díle). Super